2026-2027 9. Sınıf Büro Teknolojileri Yıllık Planı İndir
Büro Teknolojileri
2026-2027 9. Sınıf Büro Teknolojileri Yıllık Planı
Dosya BilgileriÖğrenme ÇıktılarıSoru-Cevap
Bu bölümde, 2026-2027 eğitim-öğretim yılı için hazırlanan 9. Sınıf Büro Teknolojileri dersine ait en güncel Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli belgeleri yer almaktadır. İlgili müfredata tam uyumlu yıllık planı, aylık Maarif raporları ve okul temelli planlama dokümanlarını pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Tüm dosyalar, öğretmenlerimizin kullanımını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenebilir (Word) formatta sunulmaktadır.
Dosya Bilgileri
EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI2026-2027
SINIF SEVİYESİ9. Sınıf
DERSBüro Teknolojileri
MÜFREDATMaarif Modeli
DOSYA FORMATIWord (Düzenlenebilir) & PDF
PROGRAM KAYNAĞIMEB Öğretim Programı
TOPLAM HAFTA / KAZANIM-
SON GÜNCELLEMEAğustos 2024
Plan Neleri İçeriyor?
Yeni müfredatın temel felsefesine uygun ünite/tema sıralaması
Öğrenme çıktıları ve süreç bileşenlerinin haftalara dağılımı
Belirli gün ve haftaların eğitim takvimine entegrasyonu
Ölçme ve değerlendirme yönergeleri
Okul temelli planlama faaliyetleri için boşluklar
Değerler eğitimi ve yetkinliklerin işlenişi
Büro Teknolojileri Temaları / Üniteleri
11. ETIK DEĞERLER VE BILGI GÜVENLIĞI 1.1. Etik Değerler 1.1.1. Bilişim Teknolojilerini ve İnternet Ortamını Kullanma ve Yönetme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Etik İlkeler ve Etik Kaygılar 1.2. Bilgi Güvenliği 1.2.1. Bilgi Güvenliğinin Tanımı ve Önemi Demokrasinin önemi
21.2.2. Dijital Okuryazarlık 1.2.3. Dijital Dünyada Kimlik Yönetimi Konusunda Yapılması Gerekenler 1.2.4. Kişisel Bilgisayar ve Ağ ortamında Bilgi Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler
32. IŞLETIM SISTEMI KURULUM İŞLEMLERİ 2.1. İşletim Sistemi Özellikleri ve Kurulumu 2.1.1. İşletim Sisteminin İlk Kurulumu
42.1.1. İşletim Sisteminin İlk Kurulumu
52.1.2. İşletim Sistemi Sürümü Yükseltme 2.1.3. Sistem Yedeklerinden Kurulum
6
Sıkça Sorulan Sorular
9. Sınıf Büro Teknolojileri planları güncel Maarif Modeli müfredatına uygun mu?
Evet, bu sayfadaki tüm 9. Sınıf Büro Teknolojileri planları, 2026-2027 eğitim-öğretim yılı için geçerli olan en güncel Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli programı ve öğrenme çıktılarına göre hazırlanmıştır.
Planları indirdikten sonra üzerinde değişiklik yapabilir miyim?
Kesinlikle. Dosyalar Microsoft Word (.docx) formatında indirilir, böylece okulunuza veya sınıfınızın seviyesine göre dilediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz.
9. Sınıf Büro Teknolojileri dersinin günlük planları da mevcut mu?
Evet, yıllık planınızı oluşturduktan sonra sistem o plana %100 uyumlu haftalık ve günlük planlarınızı da tek tıkla indirmeniz için hazırlar.
9. Sınıf Büro Teknolojileri için Aylık Maarif Raporu bulabilir miyim?
2.1.4. Aynı Bilgisayara Birden Fazla İşletim Sistemi Kurulumu
72.2. Donanım Birimleri ve Sürücülerinin Kurulumu 2.2.1. İç Donanım Birimleri
82.2.2. Dış Donanım Birimleri 2.3. Yardımcı Yazılımların Kurulumu Atatürk'ün Cumhuriyetçilik İlkesi 1.Dönem 1.Sınav
92.3.1. Ofis Yazılımları 2.3.2. Dosya Sıkıştırma Programları Atatürk'ün eğitime ve bilime verdiği önem
102.3.3. Taşınabilir Belge Biçimi (PDF: Portable Document Format) Yazılımının Kurulumu 2.3.4. Güvenlik Yazılımları Kurulumu ve Ayarları
113. IŞLETIM SISTEMI GELIŞMIŞ ÖZELLIKLERI 3.1. Kullanıcı Hesapları ve Aile Güvenliği
123.2. Görünüm ve Kişiselleştirme 3.3. Ağ ve İnternet
133.5. Donanım ve Ses Ayarları 3.6. Erişim Kolaylığı
143.6.1. Saat, Dil ve Bölge Ayarları 3.7. Çoklu Ortam İşlemleri 3.8. Sistem Güvenliği, Yedekleme İşlemleri ve Sistem Geri Yükleme
153.8.1. Kurtarma Seçenekleri ve Sistem Geri Yükleme
163.8.2. Yedekleme ve Sistem Görüntüsü Oluşturma İşlemleri 1.Dönem 2.Sınav
173.9. Uzaktan Erişim
183.10. Uygulamalar
194. DOSYA VE DİZİN İŞLEMLERİ 4.1. Dosya ve Dizin (Klasör) Tanımı 4.2. Dosya ve Klasör İşlemleri 4.2.1. Klasör Oluşturma 4.2.2. Dosya ve Klasör Adını Değiştirme
204.2.3. İşlem Yapılacak Dosyaları Seçme 4.2.4. Dosya ve Klasörleri Kopyalama 4.2.5. Dosya ve Klasörleri Taşıma 4.2.6. Dosya veya Klasörlerin Silinmesi
214.3. Dosya ve Klasör Sıkıştırma 4.3.1. İşletim Sistemi ile Dosya ve Klasör Sıkıştırma 4.3.2. Sıkıştırma Programı Kullanarak Dosya ve Klasör Sıkıştırma
224.4. Sıkıştırılmış Dosya veya Klasörü Açmak 4.5. İnternetten Dosya İndirme ve Yükleme 4.5.1. Dosya İndirme (Download) 4.5.2. Dosya Yükleme (Upload)
235. AÇIK KAYNAK KODLU İŞLETİM SİSTEMİ KURULUM VE MASAÜSTÜ İŞLEMLERİ 5.1. Açık Kaynak Kodlu Yazılım 5.1.1. GNU(Genel Kamu Lisansı) GPL
245.2. Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi Kurulumu 5.2.1. Kuruluma Hazırlık Atatürk’ün vatan ve millet sevgisi
255.2.2. Kurulum
265.3. Açık Kaynak Kodlu İşletim Sisteminin Temel Masaüstü Bileşenleri 5.3.1. Panel Ayarlamaları 2.Dönem 1.Sınav
275.3.2. Pardus Menü 5.3.3. Uygulama Düğmeleri
285.3.4. Programcıklar 5.4. Dosya, Dizin(Klasör) ve Temel Yazıcı İşlemleri
295.4.1. Dosya Sistemi, Dosya Tipleri ve Sınıflandırma 5.4.2. Dosya ve Dizin İşlemleri 5.4.3. Temel Yazıcı İşlemleri Çocuk, insan sevgisi ve evrensellik
305.5. Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi Temel E-posta ve Haber Grubu Araçları 5.6. Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi Temel Araçları ve Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemlerinde Karşılaşılan Sorunlar 5.6.1. Kelime İşlemci Editörü: Writer
315.6.2. Hesap Tablosu: Calc 5.6.3. Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemlerinde Karşılaşılan Sorunlar
326. VERI YÖNETIMI 6.1. Veri, Veri Türleri ve Birimleri 6.1.1. Veri Birimleri 6.1.2. Dosya Türleri
336.2. Dosya Saklama Ortamları 6.3. Dosya ve Klasörleri Yedekleme 6.4. Dosya Gizlilik ve Güvenlik Seçenekleri Atatürkçü düşüncede yer alan temel fikirler
347. BÜRO OTOMASYON SİSTEMLERİ 7.1. Büro Otomasyon Sistemlerinin Tanımı Ve Amaçları 7.2. Elektronik Yayın Sistemleri 7.2.1. Kelime İşleme Sistemleri
357.2.2. Masaüstü Yayıncılık Sistemleri 7.2.3. Sunu Uygulamaları 7.2.4. Veri Tabanı Yönetim Sistemleri 7.2.5. Elektronik Tablolama Sistemleri 2.Dönem 2.Sınav
367.3. Elektronik İletişim Sistemleri 7.3.1. Elektronik Posta (E-posta)
377.3.2. Belgegeçer (Faks) 7.4. Elektronik Toplantı Sistemleri
Maarif Modeli'nin gerekliliklerinden olan Aylık Maarif Raporu özelliği sistemimizde mevcuttur. İşlediğiniz öğrenme çıktılarına göre her ayın sonunda raporunuzu otomatik alabilirsiniz.
9. Sınıf Büro Teknolojileri için Okul Temelli Planlama bulabilir miyim?
Evet, yeni müfredatla hayatımıza giren okul temelli planlama haftaları sistemimizde standart olarak yer almaktadır. Kendi okulunuzun çevresel faktörlerine ve ihtiyaçlarına göre bu haftaları indireceğiniz Word dosyası üzerinden kolayca özelleştirebilirsiniz.
9. Sınıf Büro Teknolojileri planlarında resmi tatiller ve ara tatiller hesaplanıyor mu?
Evet, algoritmamız 2026-2027 MEB resmi çalışma takvimine tamamen entegredir. Dini ve milli bayramlar, ara tatiller ile yarıyıl tatilleri otomatik olarak hesaplanır ve öğrenme çıktıları sadece aktif iş günlerine dağıtılır.