2026-2027 11. Sınıf Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi Yıllık Planı İndir
Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi
2026-2027 11. Sınıf Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi Yıllık Planı
Dosya BilgileriÖğrenme ÇıktılarıSoru-Cevap
Bu bölümde, 2026-2027 eğitim-öğretim yılı için hazırlanan 11. Sınıf Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi dersine ait en güncel Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli belgeleri yer almaktadır. İlgili müfredata tam uyumlu yıllık planı, aylık Maarif raporları ve okul temelli planlama dokümanlarını pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Tüm dosyalar, öğretmenlerimizin kullanımını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenebilir (Word) formatta sunulmaktadır.
Dosya Bilgileri
EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI2026-2027
SINIF SEVİYESİ11. Sınıf
DERSBilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi
MÜFREDATMaarif Modeli
DOSYA FORMATIWord (Düzenlenebilir) & PDF
PROGRAM KAYNAĞIMEB Öğretim Programı
TOPLAM HAFTA / KAZANIM-
SON GÜNCELLEMEAğustos 2024
Plan Neleri İçeriyor?
Yeni müfredatın temel felsefesine uygun ünite/tema sıralaması
Öğrenme çıktıları ve süreç bileşenlerinin haftalara dağılımı
Belirli gün ve haftaların eğitim takvimine entegrasyonu
Ölçme ve değerlendirme yönergeleri
Okul temelli planlama faaliyetleri için boşluklar
Değerler eğitimi ve yetkinliklerin işlenişi
Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi Temaları / Üniteleri
11. İKİ BOYUTLU ÇİZİM PROGRAMI 1. 1. Programın Özellikleri 1.1.1. Programın Yüklenmesi 1.1.2. Programın Çalıştırılması Demokrasinin önemi
21.1.3. Programın Tanıtılması 1.1.4. Şablonların Tanıtılması 1.1.5. Teknik Özellikleri 1.2. Ana Menünün ve Araç Çubuklarının Tanıtımı 1.2.1. Dosya Açma Kapama 1.2.2. Önceden Kaydedilmiş Çizim Dosyasını Açmak
31.2.3. Dosya Kaydetme ve İsimlendirme 1.2.4. Kayıtlı Dosyada Değişiklik Yapma 1.2.5. Programı Kapatma ve Çıkma 1.2.6. Büyütme ve Küçültme 1.2.7. Biçimlendirme, Hizalama, Döndürme ve Gruplama
42. İKİ BOYUTLU ÇİZİM UYGULAMALARI 2.1. Çizgi Çeşitleri 2.2. Çizgiyi Taşıma, Boyutlandırma, Döndürme ve Kopyalama 2.3. Çizgi Biçimlendirme
52.4. Birden Fazla Çizgiyi Gruplama 2.5. Çizginin Kullanıldığı Yere Göre Uygulamalar 2.6. Norm Yazı (İsocpeur) Ekleme 2.7. Doğruya Dik Çizme
Sıkça Sorulan Sorular
11. Sınıf Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi planları güncel Maarif Modeli müfredatına uygun mu?
Evet, bu sayfadaki tüm 11. Sınıf Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi planları, 2026-2027 eğitim-öğretim yılı için geçerli olan en güncel Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli programı ve öğrenme çıktılarına göre hazırlanmıştır.
Planları indirdikten sonra üzerinde değişiklik yapabilir miyim?
Kesinlikle. Dosyalar Microsoft Word (.docx) formatında indirilir, böylece okulunuza veya sınıfınızın seviyesine göre dilediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz.
11. Sınıf Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi dersinin günlük planları da mevcut mu?
Evet, yıllık planınızı oluşturduktan sonra sistem o plana %100 uyumlu haftalık ve günlük planlarınızı da tek tıkla indirmeniz için hazırlar.
71. AYDINLATMA HESABI 1.1. Aydınlatma Tanımı 1.2. İyi Bir Aydınlatmanın Sağlayacağı Faydalar 1.3. Işık Akısı Tanımı
81.4. Aydınlık Şiddeti Tanımı 1.5. Aydınlatma Hesabı 1.6. Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği 1.7. Aydınlatma Hesabı Yapan Bilgisayar Programı İncelenmesi Atatürk'ün Cumhuriyetçilik İlkesi 1.Dönem 1.Sınav
92. PROJE ÇİZME 2.1. Aydınlatma, Priz, Zayıf Akım Sembolleri Çizimi 2.2. Çizilmiş Bir Projenin İncelenmesi 2.3. Mimari Plan Özellikleri ve Proje Ölçekleri 2.4. Proje Kapağı Çizimi 2.5. Vaziyet Planı Özellikleri ve Çizimi Atatürk'ün eğitime ve bilime verdiği önem
102.6. Proje Çiziminde Uyulacak Kurallar 2.7. Elektrik Projeleri Uygulama Standartları 2.8. Mimari Plan Üzerinde 2.9. Elektrik Tesisleri İç Tesisat Yönetmeliği 2.10. Bayındırlık Bakanlığı Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi 2.11. Fen Adamları Yönetmeliği
113. KOLON ŞEMASI 3.1. Kolon Şeması 3.1.1.Tanımı 3.1.2.Kolon şemasının çizimi 3.2. Gerilim Düşümü ve Akım Kontrolü 3.2.1.Gerilim düşümü yapılacak hat seçimi 3.2.2.Gerilim düşümünde kullanılan formül
123.2.3.Gerilim düşümü sınırları 3.2.4.Kabloların taşıyacağı akım kapasite tablosu 3.2.5.Akım kontrolü hesabı 3.2.6.Seçilen kablonun uygunluğunun kontrolü 3.3. Yükleme Cetvelini Hazırlamak 3.4. Maliyet Hesabını Yapma 3.5. Formları ve Şartnameleri Hazırlama
144.1.3.Tablo çiziminde dikkat edilecek hususlar 4.1.4.Kat tablosu çizimi 4.1.5.Sayaç tablosu çizimi 4.1.6.Tablolarla ilgili yönetmelik ve şartnameler
151. Zayıf akım tesisat sembolleri 2. Zil, kapı otomatiği tesisat proje çiziminde uyulacak kurallar 3. Zil, kapı otomatiği tesisat projesi çizim yöntemler 4. Elektrik tesisat projesi çizim programı ile zil, kapı otomatiği tesisat projesi çizimi
165. Diyafon tesisat proje çiziminde uyulacak kurallar 6. Diyafon tesisat projesi çizim yöntemleri 7. Elektrik tesisat projesi çizim programı ile diyafon tesisat projesi çizimi 1.Dönem 2.Sınav
178. Haberleşme tesisat sembolleri 9. İnternet, güvenlik tesisat proje çiziminde uyulacak kurallar 10. İnternet, güvenlik tesisat projesi çizim yöntemleri 11. Elektrik tesisat projesi çizim programı ile internet, güvenlik tesisat projesi çizimi
1812. Anten, uydu tesisat proje çiziminde uyulacak kurallar 13. Anten, uydu tesisat projesi çizim yöntemleri 14. Elektrik tesisat projesi çizim programı ile anten, uydu tesisat projesi çizimi
191. KUVVET TESİSATI 1.1. Kuvvetli Akım Sembolleri Çizimi 1.2. Çizilmiş Projenin İncelenmesi
201.3. Proje Çiziminde Uyulacak Kurallar 1.4. Vaziyet Planı ve Proje Kapağı Çizimi 1.5. Kuvvet Projesi
211.5.1. Kuvvet tesisatı projesi çizimi 1.5.2. Kuvvet tesisinin, aydınlatma projesi çizimi 1.6. İç Tesisleri Yönetmeliği 1.7. Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği
222. KOLON ŞEMASI 2.1. Kolon Şeması(Enerji Dağıtım Şeması) 2.1.1. Tanımı 2.1.2. Kolon şemasının çizimi 2.2. Gerilim Düşümü ve Akım Kontrolü 2.2.1. Gerilim düşümü yapılacak hat seçimi
232.2.2. Gerilim düşümünde kullanılan formül 2.2.3. Gerilim düşümü sınırları 2.2.4. Kabloların taşıyacağı akım kapasite tablosu 2.2.5. Akım kontrolü hesabı 2.2.6. Seçilen kablonun uygunluğunun kontrolü 2.3. Kompanzasyon Hesabını Yapma
242.4. Atölye Aydınlatma Tablosunu Hazırlama 2.5. Yükleme Cetvelini Hazırlamak 2.6. Maliyet Hesabını Yapma 2.7. Formları ve Şartnameleri Hazırlama 2.8. Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği Atatürk’ün vatan ve millet sevgisi
253. KUVVET TABLOLARI 3.1. Kuvvet Tabloları 3.1.1. Tanımı 3.1.2. Çizilmiş tablo çiziminin incelenmesi
263.1.3. Tablo çiziminde dikkat edilecek hususlar 3.1.4. Kuvvet tablosu ve bağlantı şeması çizimi 3.1.5. Kompanzasyon pano çizimi 3.2. Tablo ve Panolarla İlgili Yönetmelik, Teknik Şartnameler 2.Dönem 1.Sınav
271. DIŞ AYDINLATMA 1.1. Dış Aydınlatma Hesapları 1.1.1. Dış aydınlatmada aydınlık şiddetleri değerleri 1.1.2. Aydınlatma araçlarının özellikleri
281.1.3. Yol, kavşak, meydan aydınlatılmasında kullanılacak armatürlerin yerleştirilmesi 1.1.4. Aydınlatma yapılacak yerde bulunacak armatür sayı ve yerleri 1.2. Bilgisayar Ortamındaki Aydınlatma Hesabı Programının İncelenmesi
292. DIŞ AYDINLATMA PROJELERİ 2.1. Çizilmiş Örnek Dış Aydınlatma Projesini İnceleme 2.2. Dış Aydınlatma Sembolleri Çizimi 2.3. Dış Aydınlatma Proje Ölçekleri 2.4. Dış Aydınlatma Projesi Çizimi Çocuk, insan sevgisi ve evrensellik
302.5. Çevre Aydınlatma Direk ve Çim Armatür Detayı Çizimi 2.6. Sokak Aydınlatma Direği Detayı Çizimi 2.7. Kanal Detayı Çizimi 2.8. Yönetmelik Ve Şartnameler
313. DIŞ AYDINLATMA PROJELERİ KOLON ŞEMASI 3.1. Kuvvetli Akım Kolon Şeması Çizimi 3.2. Gerilim Düşümü ve Akım Kontrolü 3.2.1. Gerilim düşümünde kullanılan formül 3.2.2. Gerilim düşümü sınırları
323.2.3. Kabloların taşıyacağı akım kapasite tablosu 3.2.4. Akım kontrolü hesabı 3.2.5. Seçilen kablonun uygunluğunun kontrolü 3.3. Yükleme Cetvelini Hazırlama 3.4. Maliyet Hesabını Yapma 3.5. Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği
331. TEMEL TOPRAKLAMA PROJE ÇİZİMİ 1.1. Topraklama Proje Ölçek ve Sembolleri 1.2. Çizilmiş Topraklama Projelerini İnceleme Atatürkçü düşüncede yer alan temel fikirler
341.3. Temel Topraklama Planı Çizimi 1.4. Topraklamalar Yönetmeliği 1.5. İç Tesisleri Yönetmeliği 1.6. Fen Adamları Yönetmeliği
352. TOPRAKLAMA PROJESİ HESAPLARI 2.1. Temel Topraklaması Hesabı 2.1.1. Hesaplamalarda kullanılan değerler 2.Dönem 2.Sınav
362.1.2. Hesaplanacak değerler
372.1.3. Standart direnç sınır değeri uygunluk kontrolü 2.2. Topraklamalar Yönetmeliği
11. Sınıf Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi için Aylık Maarif Raporu bulabilir miyim?
Maarif Modeli'nin gerekliliklerinden olan Aylık Maarif Raporu özelliği sistemimizde mevcuttur. İşlediğiniz öğrenme çıktılarına göre her ayın sonunda raporunuzu otomatik alabilirsiniz.
11. Sınıf Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi için Okul Temelli Planlama bulabilir miyim?
Evet, yeni müfredatla hayatımıza giren okul temelli planlama haftaları sistemimizde standart olarak yer almaktadır. Kendi okulunuzun çevresel faktörlerine ve ihtiyaçlarına göre bu haftaları indireceğiniz Word dosyası üzerinden kolayca özelleştirebilirsiniz.
11. Sınıf Bilgisayarlı Elektrik Tesisat Projeleri Çizimi planlarında resmi tatiller ve ara tatiller hesaplanıyor mu?
Evet, algoritmamız 2026-2027 MEB resmi çalışma takvimine tamamen entegredir. Dini ve milli bayramlar, ara tatiller ile yarıyıl tatilleri otomatik olarak hesaplanır ve öğrenme çıktıları sadece aktif iş günlerine dağıtılır.